Choć meble rattanowe w naszym kraju są popularne dopiero od jakiegoś czasu, surowiec ten znany jest od setek stuleci. Nie dzieje się tak bez powodu.
Rattan (jego nazwa w Polsce często pisana jest też przez jedno „t”) to drzewo palmy Calamus Rotang. Zwany jest też trzciną indyjską bądź hiszpańską, kalamusem rotangowym albo trzcinopalmą rotang. Rośnie w strefie tropikalnej, głównie na terenie Cejlonu oraz Indii. Z uwagi na szereg zadowalających właściwości, jest on szeroko stosowany do produkcji mebli, akcesoriów domowych, koszy czy mat. W coraz większej ilości domów goszczą np. stoliki czy komody rattanowe.
Bardzo istotną cechą rattanu jest to, że podczas kontaktu z parą wodną staje się on niezwykle plastyczny. Rzemieślnik w stosunkowo łatwy sposób może nadawać mu wybrany kształt. Rattanowe witki są bardzo giętkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe. Łatwość w obróbce połączona ze zwiększoną (w porównaniu np. do wikliny) odpornością sprawia, że powoli wypiera on meble i sprzęty wiklinowe.
Meble rattanowe są dość odporne na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne czy wysoką temperaturę. Źle natomiast znoszą mróz i długą ekspozycję na promienie słoneczne. Wówczas to mogą w nich powstać nieodwracalne odkształcenia czy pęknięcia. Barwiony rattan w takich warunkach traci też swój intensywny kolor.